vineri, 30 aprilie 2010

Moda la superlativ












In lungile mele plimbari , am descoperit la Piata Universitatii, vitrinele de la Facultatea de Arhitectura Ion Mincu. Aici am gasit proiectil realizat de studentii de la Design de Interior pentru cursul Istoria Costumului. Aceasta a fost realizat de studentele : Iulia Statica, Anca Mihailov si Mihaela Ovadiuc sub indrumarea profesoarei Stefania Ruse. Pur si simplu, aceste frumoase costume mi-au furat ochii si mi-am spus ca merita un post pe blogul meu. Enjoy!



luni, 19 aprilie 2010

Tema de seminar nereusita, o reteta noua brevetata!:))







Am avut o tema de seminar creativa: sa asemanam PR-ul cu ceva din viata reala, un obiect, un lucru, o idee. Eu am ales sa fac o analogie cu briosele de ciocolata pentru ca am considerat ca fara PR, promovarea si publicitatea nu ar mai fi fost un deliciu! Zis si facut! Vineri la ora 4 dimineata m-am sculat frumusel si m-am apucat sa prepar aluatul pentru briose! Initial, m-am gandit ca ar fi frumos sa fac 40 de briose-pentru fiecare coleg plus profa dar am apreciat gresit deoarece in tava imi incapeau maxim 10. Mi-am dat seama ca nu aveam cum sa termin la timp asa ca am aplicat planul B si am facut o caricatura! Sa revenim la briose; am facut o tava si imi mai ramasese aluat asa ca am turnat intr-o tigaie de tefal si am facut clatite americane ( pancakes) pentru ca se asemanau ca si ingrediente, singura diferenta era ca preparatul meu avea si cacao. Inventiva cum sunt eu la ora 4 dimineata am aplicat in clatite si niste bucatele de mere si visine. Sincer, au iesit delicioase! Pe cuvant! Oricum trebuie sa ma credeti ca de gustat nu prea aveti cum! :))

duminică, 18 aprilie 2010

Fotografiile de alta data

Din povestile bunicii de cand era tanara, a face o poza insemna un intreg ritual : de la alegerea tinutei, machiaj , pozitie, fundal, pana la ocazia pentru care faceai. Astazi, pozele se fac cu telefoanele, in orice minut, loc, indiferent de vreme. Nu spun ca e un lucru rau, Doamne fereste! Dar pentru a crea atmosfera traita de bunicii nostri ai acum Fotocabinet! mai multe detalii pe http://www.fotocabinet.ro/
Sper sa ajung si eu la sediul lor de pe Lipscani pentru o fotografie de epoca!

miercuri, 14 aprilie 2010

Sequin blazer and one of my feebleness-tutu skirt

N-am apucat sa-mi fac poze in noile mele achizitii de la designerul Diana Bobar si, noroc cu ea, ca le-a postat pe blog. Imi doream foarte mult un blazer cu paiete si, dezamagita de ce gasisem prin magazine, m-am indreptat spre Diana, de care eram sigura ca nu o sa ma dezamageasca. Nu numai ca nu m-a dezamagit, ci mi-a intrecut cu totul asteptarile! Sacoul e superbbbb si imi vine foarte bine (promit ca o sa pun si poze cu mine, in el) si se potriveste de minune cu fusta albastru electric din tutu, care de altfel e una dintre slabiciunile mele! Let's take a look!
http://www.sofashon.com/latest-workfash-orders/

joi, 8 aprilie 2010

Vj Utv pentru o zi




La multi ani Utv! Pe 9 aprilie, Utv implineste 5 ani de viata si muzica buna si s-a gandit sa faca fericiti 5 dintre fanii lui prin concursul ,,Wanna be a star on Utv''. Am castigat, am fost a doua din cei 5 norocosi si uite asa am ajuns pe sticla.
Azi, la ora 17:00 puteti sa ma urmariti prezentand cele 5 videoclipuri cu care am participat. Va promit 5 melodii nu bune, ci legendare!

http://www.youtube.com/watch?v=YU8vi3NgQ3U

vineri, 19 martie 2010

Daily report from the fabulous world of Fashion









Paris, mon inconnu amour!
















Ciorapii cu portjartiere imprimate. E cel mai nou trend adoptat de toate fashionistele de pe bloguri, comunitati de fashion consciousness, street styling, bla bla:) Isteria se propaga in masa, intrucat este si sezonul in care ,,lengerie a voir'' este unul dintre must have-uri. Ideea cu ciorapi a venit de la purtarea propriu zisa a ciorapi cu portjartiera pe sub fuste, rochii sau chiar hot pants.
Mi se pare foarte chic, si nicidecum vulgara cum am auzit. Intr-adevar, ar putea sa degenereze intr-un fenomen de vulgaritate daca ar fi purtat de pitipoance, sau ar fi combinat cu prost gust si dorinta de a epata.

















The look of the day.




















Cine a spus ca moda nu e o arta?!













joi, 18 martie 2010

Vogue Martie 2010 Italy













"Come sono belle le gambe di una donna quando spuntano da una guêpière!" Charles Bukowski

Un pictorial superb realizat de Vogue Italia. Las imaginile sa vorbeasca de la ele, doar fac cat o mie de cuvinte...